Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Informacja dla wykonawców nr 2

Wyświetl stronę główną » Przetargi » Informacja dla wykonawców nr 2

Podtytuł: Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Odnawialne źródła energii na terenie gmin: Pierzchnica i Wodzisław”

 

Pierzchnica, dn.09.07.2019 r.

Znak: R.I. 271.08.2019

 

INFORMACJA
dla Wykonawców nr 2

Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Odnawialne źródła energii na terenie gmin: Pierzchnica i Wodzisław”


Zamawiający działając na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 z póz. zm.) udziela odpowiedzi na zadane pytania.
Na podstawie Ustawy prawo Zamówień Publicznych i zapisów SIWZ prosimy o udzielenie następujących odpowiedzi:
1.    Pragniemy zaznaczyć, że zdecydowana większość zrealizowanych dotychczas instalacji solarnych w drodze zamówień publicznych, w tym największe projekty gminne ostatnich lat, oparta jest o zbiorniki emaliowane wyposażane w trwałą anodę tytanową, pełniącą funkcję dodatkowego zabezpieczenia przeciw korozji. Dzięki takiemu podwójnemu zabezpieczeniu podgrzewacze emaliowane uznawane są na rynku za trwalsze niż podgrzewacze  ze  stali  nierdzewnej,  które  nie  posiadają  żadnej  ochrony  dodatkowej  i narażone są również na korozję, zachodzącą w określonych warunkach. Ponadto dopuszczenie do zastosowania tylko jednego typu stali, stanowi czyn ograniczenia uczciwej konkurencji z uwagi na to, że na rynku istnieją inne rozwiązania, na przykład podgrzewacze emaliowane wyposażone w trwałą anodę tytanową, które gwarantują zaspokojenie rzeczywistych potrzeb Zamawiającego w takim samym lub wyższym stopniu.
Z uwagi na powyższe prosimy o dopuszczenie do zastosowania w zakresie parametrów równoważności podgrzewaczy solarnych emaliowanych.
ODPOWIEDŹ: W wiedzy Zamawiającego nie można uznać równoważności w przypadku zasobników emaliowanych oraz ze stali nierdzewnej. Zatem Zamawiający pozostawia zapis dotyczące zasobnika solarnego.
2.    Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia wymaga poszczególnych maksymalnych wysokości dla danych modeli zbiorników. Opis parametrów w taki sposób, wskazuje na konkretnego producenta  i  tym  samym  stanowi  o  ograniczeniu  uczciwej  konkurencji  w przedmiotowym postępowaniu. W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie przez Zamawiającego wymogu dotyczącego maksymalnej wysokości dla zbiorników 250/300/400 oraz o wykreślenie go.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający rezygnuje z zapisów dotyczących wysokości zbiorników.

3.    Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia zawarł wymóg maksymalnej temperatury stagnacji 215°C. Zwracamy uwagę, że powyższy wymóg nie wynika z żadnych wymogów technicznych jak również z żadnych obiektywnych potrzeb Zamawiającego, ponieważ temperatura stagnacji nie jest parametrem decydującym o wydajności czy też trwałości zarówno kolektorów słonecznych jak i całej instalacji. Ograniczenie temperatury stagnacji stanowi naruszenie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) poprzez powodowanie ograniczenia uczciwej konkurencji. W związku z powyższym, wnosimy o wykreślenie parametru maksymalnej temperatury stagnacji kolektora słonecznego 215⁰C.

ODPOWIEDŹ: W omawianym zakresie zamawiający zwraca uwagę, że przedmiotem niniejszego zamówienia jest nie tylko dostawa urządzeń, takich jak kolektory słoneczne, przedmiot zamówienia jest znacznie szerszy i obejmuje także dostawę i montaż całej instalacji kolektorów słonecznych. W związku z tym przy opisie przedmiotu zamówienia należało uwzględnić okoliczności związane nie tylko z dostawą kolektorów słonecznych, ale także pozostałe uwarunkowania związane ze wszystkimi elementami przedmiotu zamówienia, w tym również te dotyczące dostawy i montażu instalacji. W ocenie zamawiającego ukształtowanie takiego wymagania jest ściśle powiązane z tym, że kolektor słoneczny będzie musiał współpracować z pozostałymi urządzeniami wchodzącymi w skład instalacji solarnej. W związku z tym oczywistym jest, że nie ograniczenie temperatury stagnacji temperatury od góry spowodowało bym uszkodzenie pozostałych urządzeń  parametry techniczne kolektora słonecznego muszą być dostosowane do parametrów pozostałych urządzeń ,dlatego zamawiający podtrzymuje zapis temperatury stagnacji max. 215°C , a tym samym wymagane przez Zamawiającego minimalne parametry kolektora w żaden sposób nie ograniczają zasad neutralności, ponieważ według wiedzy Zamawiającego na rynku istnieje wiele produktów spełniających wymagania przetargowe. Zamawiający dopuszcza każdy kolektor, który spełni minimalne parametry opisane w dokumentacji technicznej.

4.    Zamawiający w opisie przedmiotu określił parametr dla kolektorów płaskich „Powierzchnia brutto jednego kolektora maksimum 2,52 m²”. Taki wymóg nie posiada żadnego uzasadnienia technicznego, nie wpływa na trwałość ani na wydajność instalacji. Prawdopodobna argumentacja Zamawiającego, iż ma służyć ograniczeniu przewymiarowania instalacji jest bezpodstawna. Wykonawca nie ma pływu na zużycie wody przez beneficjentów, w efekcie przewymiarowanie instalacji może mieć w takim samym stopniu miejsce zarówno przy kolektorach o powierzchni brutto przekraczającej jak i nie przekraczającej 2,52 m2. Powyższy wymóg stanowi naruszenie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) poprzez powodowanie ograniczenia uczciwej konkurencji oraz z racji korzystania ze środków publicznych jest działaniem na szkodę interesu społecznego.
Prosimy, aby na wzór innych podmiotów realizujących identyczne projekty Zamawiający nie ograniczał powierzchni całkowitej kolektora słonecznego i wykreślił z opisu przedmiotu zamówienia zapis: „Powierzchnia brutto pojedynczego kolektora: max 2,52 m².”
ODPOWIEDŹ: Zamawiający określił maksymalną wielkość kolektorów z obawy o tzw. Odpowiednią ilość miejsca montażowego na dachu właściciela budynku. Natomiast Zamawiający dopuści kolektory o większej powierzchni pod warunkiem spełnienia przez dany kolektor pozostałych parametrów technicznych.
5.    Zamawiający w opisie przedmiotu określił, że wymaga, aby kolektor słoneczny posiadał układ „meandrowy lub podwójna harfa”. Jest to parametr dotyczący wewnętrznej konstrukcji kolektora i nie decyduje on o jego wydajności ani trwałości, a wynika wyłącznie z projektu technicznego danego producenta. Oprócz kolektorów z układem meandrycznym oraz podwójnej harfy, na runku w przeważającej części oferowane są kolektory z układem harfowym o porównywalnych parametrach. Zaznaczyć należy, że zdecydowana większość zrealizowanych dotychczas instalacji kolektorów słonecznych w drodze zamówień publicznych, w tym największe projekty gminne ostatnich lat, w których zainstalowano kilkanaście tysięcy instalacji kolektorów słonecznych, oparta jest o kolektor z układem harfowym. Ponieważ w kontekście zastosowanego rozwiązania układu hydraulicznego – meandrowego lub harfowego – pomiędzy kolektorami nie ma żadnej różnicy, zarówno w wydajności, trwałości czy też samej eksploatacji, nie dopuszczenie do zastosowania wszystkich tych rozwiązań stanowi czyn ograniczenia uczciwej konkurencji i jest naruszeniem art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.).
Z uwagi na to, że obecny zapisy PFU w powyższym zakresie powoduje ograniczenie uczciwej konkurencji i tym samym naruszenie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004
r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) wnosimy o potwierdzenie, że należ zastosować kolektory z układem meandrycznym, harfowym podwójnym lub z układem harfowym.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający dopuści również kolektor słoneczny z układem harfowym podwójnym lub układem harfowym traktując to jako rozwiązanie równoważne.

6.    Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza do zastosowania zawór przeciwoparzeniowy o zakresie temp. 35-60°C z króćcami przyłączeniowymi minimum
¾” i kvs=1,5 m3/h.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający dopuści podany zawór.

7.    Prosimy Zamawiającego o potwierdzenie, że modemy wymagane są do wszystkich instalacji kolektorów słonecznych.

        ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie wymaga dostarczenia modemów dla instalacji solarnych.

                                                                                         Z up. Burmistrza
                                                                                   (-) Wojciech Pęczkiewicz
                                                                                       Zastępca Burmistrza

 

 

 

Kategorie

Kategoria główna artykułu to: Przetargi.

Artykuł występuje również w następujących, dodatkowych kategoriach:

Informacje

Dokumenty

Rejestr zmian

2019-07-09 13:32

Dodanie załącznika/ załączników - Monika Pawlik

2019-07-09 13:32

Dodanie artykułu - Monika Pawlik

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Oficjalna strona www
Transmisja Obrad Rady Gminy
Baza Aktów Własnych
Baza Aktów Własnych

Urząd Miasta i Gminy Pierzchnica
ul. Urzędnicza 6
26-015 Pierzchnica

tel. (041) 353-80-46
tel. (041) 370-56-00
fax:(041) 353-81-07

 

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.