Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Informacja dla Wykonawców nr 1

Wyświetl stronę główną » Przetargi » Informacja dla Wykonawców nr 1

Podtytuł: Modernizacja, wymiana i dobudowa oświetlenia ulicznego na terenie gminy Pierzchnica

Pierzchnica, dn. 30.03.2022 r.

 

Znak: RI. 271.3.2022.MP1

 

INFORMACJA

dla Wykonawców nr 1

 

 

Dotyczy: Postępowania pn. Modernizacja, wymiana i dobudowa oświetlenia ulicznego na terenie gminy Pierzchnica

 

Zgodnie z art. 135 ust. 6 Ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający przekazuje treść pytania i odpowiedź dotyczącą ww. postępowania.

Pytanie 1: Załącznik nr 6 - Opis przedmiotu zamówienia, w 4.1. Oprawy oświetleniowe, tabela wiersz 6 wymaga zasilacza oprawy zgodnego ze standardem PN-EN IEC 62386 potwierdzonym kartą katalogową zasilacza. Czy do oferty w zakresie Przedmiotowych środków dowodowych na  leży dołączyć kartę katalogową zasilacza?

Odpowiedź na Pytanie 1: Do oferty w zakresie Przedmiotowych środków dowodowych nie jest wymagane dołączenie karty katalogowej zasilacza. Kartę katalogową zasilacza należy przedstawić wraz z opracowaną dokumentacją projektową zrealizowaną w trakcie wykonania zadania.

Pytanie 2: Załącznik nr 6 - Opis przedmiotu zamówienia, w 4.1. Oprawy oświetleniowe, tabela wiersz 8 wymaga, aby wszystkie oprawy spełniały normę o bezpieczeństwie fotobiologicznym zgodnie z normą PN-EN 62471 potwierdzonym raportem z badań bezpieczeństwa fotobiologicznego niezależnego laboratorium badawczego na terenie Unii Europejskiej. Czy do oferty w zakresie Przedmiotowych środków dowodowych należy dołączyć Raport z badań bezpieczeństwa fotobiologicznego przeprowadzonego przez niezależne laboratorium badawcze na terenie Unii Europejskiej?

Odpowiedź na Pytanie 2: Do oferty w zakresie Przedmiotowych środków dowodowych nie jest wymagane dołączenie Raportu z badań bezpieczeństwa fotobiologicznego. Raport z badań bezpieczeństwa fotobiologicznego należy przedstawić wraz z opracowaną dokumentacją projektową zrealizowaną w trakcie wykonania zadania.

Pytanie 3: Załącznik nr 6 - Opis przedmiotu zamówienia, w 4.1. Oprawy oświetleniowe, tabela wiersz 9 ppkt b) wymaga, aby wszystkie oprawy posiadały aktualny certyfikat akredytowanego ośrodka badawczego potwierdzającego wykonanie wyrobu zgodnie z Normami zharmonizowanymi z Dyrektywą LVD (PN-EN 60598-1/PN-EN 60598-2-3) oraz zachowanie reżimów produkcji i jej powtarzalności zgodnie z Typem 5 wg. ISO/IEC 17067- licencja/certyfikat ENEC. Czy do oferty w zakresie Przedmiotowych środków dowodowych należy dołączyć licencję/certyfikat ENEC wraz z wykazem komponentów z jakich zbudowana jest oprawa a objętych zakresem badań licencji/certyfikatu ENEC?

Odpowiedź na pytanie 3: Do oferty w zakresie Przedmiotowych środków dowodowych nie jest wymagane dołączenie wykazu komponentów z jakich zbudowana jest oprawa a objętych zakresem badań licencji/certyfikatu ENEC. Wykaz komponentów z jakich zbudowana jest oprawa a objętych zakresem badań licencji/certyfikatu ENEC należy przedstawić wraz z opracowaną dokumentacją projektową zrealizowaną w trakcie wykonania zadania.

Pytanie 4: Wszystkie oprawy muszą być wykonane w II klasie ochronności. Czy do zasilania opraw wystarczającym będzie użycie kabla YKY 2x2,5 mm2.?

Odpowiedź na pytanie 4: Zamawiający wyraża zgodę na użycie do zasilania opraw kabla YKY 2x2,5 mm2.

Pytanie 5: Czy zamawiający dopuszcza zastosowanie stałego układu kompensacji mocy biernej pojemnościowej, o ile wykonawca po wykonaniu modernizacji wykaże spełnienie oczekiwanych efektów kompensacji oraz dostarczy wymagane oprogramowanie?

Odpowiedź na pytanie 5: Zamawiający dopuszcza zastosowanie stałego układu  kompensacji mocy biernej pojemnościowej, o ile wykonawca po wykonaniu modernizacji wykaże spełnienie oczekiwanych efektów kompensacji oraz dostarczy wymagane oprogramowanie.

Pytanie 6: Czy Zamawiający usunie §7 ust. 4 umowy?

Odpowiedź na pytanie 6: Zamawiający nie wyraża zgody na usunięcie §7 ust. 4 umowy.

Pytanie 7: Czy Zamawiający zmieni treść §7 ust. 11 umowy na następującą: „Wykonawca wyraża zgodę na rozbudowę lub doposażenie sieci oświetleniowej o nowe urządzenia nie powodujące utraty sprawności technicznej opraw oświetleniowych LED i oświadcza, że nie spowoduje to utraty uprawnień z tytułu udzielonej gwarancji co do części wykonanej przez Wykonawcę.”?

Odpowiedź na pytanie 7: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę §7 ust. 11 umowy.

Pytanie 8: Czy Zamawiający zmieni treść §10 umowy w ten sposób, że przyjmie jako podstawę obliczania kar umownych wynagrodzenie netto Wykonawcy wskazane w §7 ust. 1 umowy?

Odpowiedź na pytanie 8: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę §10 umowy.

Pytanie 9: Czy Zamawiający zmieni treść §10 ust. 1 pkt 12 umowy na następującą: „Łączna maksymalna wysokość kar umownych nie może przekroczyć 10 % wartości wynagrodzenia netto określonego w § 7 ust.1 umowy” i jednocześnie obniży do tej wartości wysokość kar umownych, które przekraczają ten limit?

Odpowiedź na pytanie 9: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę §10 ust. 1 pkt 12 umowy.

Pytanie 10: Czy Zamawiający wprowadzi do umowy postanowienie następującej treści: „Odpowiedzialność każdej ze Stron z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej Umowy ograniczona jest do równowartości 100 (stu) % wynagrodzenia netto, o którym mowa w §7 ust. 1 Umowy. Strony wyłączają odpowiedzialność za szkody pośrednie, utracone korzyści. Ograniczenie i wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy szkód wyrządzonych z winy umyślnej.”?

Odpowiedź na pytanie 10: Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie zmian do umowy.

Pytanie 11: Czy Zamawiający wydłuży termin wykonania Umowy, jeżeli jej wykonywanie dozna przeszkód z przyczyn związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2?

Odpowiedź na pytanie 11: Zamawiający nie wyraża zgody na wydłużenie terminu wykonania Umowy. Zmiany Umowy przewidziane są w SWZ.

Pytanie 12: W załączniku nr 6 w pkt. 4.1 z opisu wynika, że Zamawiający wymaga oprawy o mocy nie mniejszej niż 50 W, w załączniku nr 1a jest zapis o maksymalnej mocy opraw 50 W. Wnosimy o potwierdzenie, że zaproponowane oprawy powinny mieć maksymalnie 50 W.

Odpowiedź na pytanie 12: Zgodnie z Opisem Przedmiotu Zamówienia Zamawiający wymaga dostarczenia jednego typu oprawy o tej samej mocy znamionowej nie mniejszej niż 50 [W]. Wraz z niniejszym odpowiedziami Zamawiający załącza załącznik nr 1a z prawidłowym zapisem. Zmiany w załączniku oznaczono na kolor czerwony.

Pytanie 13: Czy Zamawiający dopuszcza oprawy o skuteczności świetlnej niższej niż 150lm/W, jeżeli zostaną spełnione wymagania norm oświetleniowych dla przedstawionych warunków drogowych oraz moc opraw nie przekroczy maksymalnej mocy określonej w opisie przedmiotu zamówienia?

Odpowiedź na pytanie 13: Zamawiający nie dopuszcza oprawy o skuteczności świetlnej niższej niż 150lm/W.

Pytanie 14: Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie wysięgników dla których kąt nachylenia wynosi 5 stopni?

Odpowiedź na pytanie 14: Zamawiający nie dopuszcza zastosowania wysięgników dla których kąt nachylenia wynosi 5 stopni.

Pytanie 15: Zamawiający wymaga, aby, „Każda oprawa drogowa, uliczna musi być wyposażona w standaryzowane złącze Zhaga ZD4i o napięciu 24 V, Złącza Zhaga ZD4i muszą być zamontowane: na dole oprawy i muszą umożliwiać montaż sterowników systemu sterowania oświetleniem i dodatkowych czujników, bez ingerencji we wnętrze oprawy”.

Aby w oprawie była możliwość zainstalowania sterownika oraz czujnika wymagane są dwa gniazda Zhaga. Czy Zamawiający wymaga aby oprawy były wyposażone w dwa gniazda?

Odpowiedź na pytanie 15: Minimalne wymagania przedstawiono w Opisie Przedmiotu Zamówienia. Zamawiający dopuszcza zastosowanie opraw wyposażonych w dwa złącza Zhaga ZD4i.

Pytanie 16: Zamawiający wymaga aby, „Wykonawca musi udzielić pisemnej nieograniczonej czasowo (tzw. wieczystej) licencji na uruchomiony Bezprzewodowego Systemu Sterowania Oświetleniem”

Prosimy o wyjaśnienie co Zamawiający rozumie pod pojęciem wieczystej licencji? W przypadku rozwiązań chmurowych korzystanie z platformy wiąże się z ponoszeniem kosztów związanych z transmisja, przechowywaniem i obróbką danych. Powyższe koszty muszą być skalkulowane na określony przedział czasowy. Wnosimy o doprecyzowanie w jakim okresie Zamawiający nie chce ponosić żadnych kosztów związanych z funkcjonowaniem systemu sterowania oświetleniem.

Odpowiedź na pytanie 16: Licencja wieczysta dotyczy sterowników systemu sterowania oświetleniem zainstalowanych na oprawach i należy interpretować to jako spełnienie wymagania: po zakończeniu gwarancji, bez dodatkowych kosztów infrastruktura oświetlenia zewnętrznego musi nadal działać, zapewniają ciągłość świecenia w każdej lokalizacji. Sterowniki muszą zapamiętać ostatnie ustawienia, automatycznie weryfikować i uruchamiać podstawowe funkcje: załączyć lub wyłączyć oprawę w zależności od aktualnego czasu i parametrów ustalonych przez wbudowany w sterowniku zegar astronomiczny lub parametrów pomiaru natężenia światła zewnętrznego, ustawić odpowiedni schemat redukcji (harmonogram) strumienia świetlnego i mocy oprawy, włączyć lub wyłączyć oprawę.

Pytanie 17: W  części drugiej, Opisu Zamówienia Zamawiający określa parametry jakie muszą spełniać oprawy Zasilane z OZE, Zamawiający nie wymaga, aby oferowane oprawy posiadały certyfikat ENEC oraz ENEC+. W treści SZW czytamy:

„W celu potwierdzenia spełnienia przez Wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, Zamawiający żąda złożenia wraz z ofertą następujących przedmiotowych środków dowodowych:

  • a) załącznik nr 1a tabela do obliczeń fotometrycznych,
  • b) obliczenia fotometryczne;
  • c) deklaracje CE, RoHSE oraz certyfikat ENEC oferowanych opraw oświetleniowych,
  • d) kart katalogowych zastosowanych opraw oświetleniowych;
  • e) licencji/certyfikatu ENEC+ oferowanych opraw oświetleniowych

Wnosimy o potwierdzenie, że wspomniane certyfikaty dotyczą jedynie opraw z pierwszej części Opisu Przedmiotu Zamówienia.

Odpowiedź na pytanie 17: Zamawiający potwierdza, że wraz z ofertą należy załączyć przedmiotowe środki dowodowe dla opraw oświetleniowych zastosowanych w ramach Opisu Przedmiotu Zamówienia część nr 1 (bez opraw zasilanych z OZE opisanych w Opisu Przedmiotu Zamówienia część nr 2).

Pytanie 18: W treści „załącznika nr 6 Opis przedmiotu zamówienia” widnieje zapis dotyczący systemu: „Udzielona licencja musi zapewniać sterowanie dla min. 1500 sztuk oświetleniowych”.

Zamawiający w specyfikacji przedmiotu zamówienia wskazuje na liczbę 1009 opraw jakie Wykonawca ma zaproponować w swojej ofercie. Licencja obejmująca liczbę opraw większą, niż występująca w rzeczywistości przekłada się na dodatkowe nieuzasadnione koszty jakie Zamawiający musiałby ponieść.

Wnosimy o zmianę powyższego wymogu i wycenę systemu sterowania uwzględniającego rzeczywistą liczbę opraw, tj. 10009 szt. Wykonawca zapewnia, że rozszerzenie systemu oświetlenia o dodatkowe oprawy i objęcie ich systemem sterowania nie będzie stanowiło problemu.

Odpowiedź na pytanie 18:  Zamawiający nie wyraża zgody zmianę załącznika nr 6 Opis przedmiotu zamówienia.

Pytanie 19: Z uwagi na zaplanowane prace przypadające w okresie jesiennym i zimowym prosimy o przedłużenie terminu realizacji do 12 miesięcy. Niniejszą prośbę argumentujemy, że okres realizacji obejmuje sezon późnojesienny oraz zimowy, a to przekłada się na:

- brak możliwości prowadzenia prac w technologii PPN przy wiatrach i opadach

-  brak możliwości prowadzenia prac ziemnych przy temperaturach poniżej -5stC oraz w przypadku opadów śniegu.

Odpowiedź na pytanie 19: Zamawiający nie wyraża zgody na przedłużenie terminu realizacji.

Pytanie 20: Zamawiający określa w Załączniku nr 2 Wzór umowy §10 ust. 1, pkt 3 „za przedłożenie kosztorysu ofertowego przez zawarciem umowy niezgodnego z wymaganiami opisanymi w SWZ i nie dokonanie jego zmiany w terminie 2 dni roboczych od jego przekazania do poprawienia w wysokości 5000 zł za każdy dzień zwłoki”

Wnosimy o zmianę zapisu w kwestii terminu na dokonanie ewentualnych zmian z 2 dni na 5 dni roboczych.

Odpowiedź na pytanie 20: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisu wzoru umowy §10 ust. 1, pkt 3.

Pytanie 21: Zamawiający określa w Załączniku nr 2 Wzór umowy §10 ust. 1, pkt 4 „ za zwłokę w wykonaniu dokumentacji projektowej i robót w terminach wskazanych w zatwierdzonym harmonogramie w wysokości 0,05 % wynagrodzenia brutto określonego w § 7 ust. 1 umowy, za każdy dzień zwłoki”.

Wnosimy o wykreślenie zapisu z uwagi na przerzucanie na Wykonawcę całkowitej odpowiedzialności za ewentualne błędy, zaniechania i opóźnienia podjęcia decyzji, akceptacji, uzgodnień bądź dostarczenia dokumentacji wynikającej z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego lub wniesienia zmian „za zwłokę w wykonaniu dokumentacji projektowej  i robót w terminach wskazanych w zatwierdzonym harmonogramie w wysokości 0,05 % wynagrodzenia brutto określonego w §7 ust. 1 umowy, za każdy dzień zwłoki, wynikłych       z wyłącznej winy Wykonawcy”

Odpowiedź na pytanie 21: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zapisu wzoru umowy §10 ust. 1, pkt 4.

Pytanie 22: "Komunikacja Bezprzewodowego Systemu Sterowania Oświetleniem z oprawami musi odbywać się za pośrednictwem uniwersalnych Urządzeń sterujących (sterowników bezprzewodowych) zainstalowanych w standaryzowanych złączach typu Zhaga ZD4i, umieszczonych na zewnątrz obudowy każdej sterowanej oprawy." Prosimy o dopuszczenie opraw i systemu opartego na standardzie NEMA.

Odpowiedź na pytanie 22: Zamawiający nie dopuszcza opraw i systemu opartego na standardzie NEMA.

Pytanie 23:"...Elementy mocujące oprawę na słupie, wysięgniku (śruby, podkładki) oraz klamry zamykające muszą być wykonane ze stali nierdzewnej." Prosimy o dopuszczenie rozwiązania równoważnego w zakresie klamry na system śrub zacisków. Dostęp do opraw  za pośrednictwem podstawowych narzędzi jakimi dysponuje każdy elektromonter.

Odpowiedź na pytanie 23: Zamawiający dopuszcza rozwiązanie równoważne w zakresie klamry na system śrub zacisków.

Pytanie 24: "Wszelkich występujących strat do całkowitej energii zużywanej przez oprawę, nie może być niższa niż :• oprawy drogowe/uliczne - 150 lm/W"

Wnosimy o dopuszczenie opraw o skuteczności min. 140 lm / W

Odpowiedź na pytanie 24: Zamawiający nie dopuszcza opraw o skuteczności min. 140 lm / W w zakresie Opisu Przedmiotu Zamówienia część nr 1.

Pytanie 25: Skuteczność

Wszelkich występujących strat do całkowitej energii zużywanej przez oprawę, nie może być niższa niż:• oprawy drogowe/uliczne - 150 lm/W

Zamawiający w załączniku OPZ wskazuje, że skuteczność świetlna z oprawy ma wynosić min. 150lm/W. Najlepsze oprawy oświetleniowe wiodących producentów rynku posiadają skuteczności świetlne na poziomie co najwyżej 140lm/W. Część producentów bardzo renomowanych marek posiada oprawy o skuteczności nieco ponad 130lm/W, które są szeroko stosowane do zamówień publicznych przy oświetleniu ulicznym wielu gmin w Polsce. Warto zauważyć, że wartość skuteczności świetlnej nie ma wprost przełożenia na oszczędność mocy bez wzięcia pod uwagę innych parametrów oprawy takich jak odpowiedni układ optyczny, czy wysokiej klasy zasilacz, a wartość skuteczności świetlnej oprawy nie powinna być głównym parametrem przy doborze opraw. W przypadku opraw ulicznych wpływ na oszczędność mocy mają w szczególności wspomniane układy optyczne, które w odpowiedni sposób skupiają lub rozpraszają światło tak, aby sprostać wymaganiom normy PN-EN 13201:2016 „Oświetlenie drogowe” przy możliwie najmniejszym poborze mocy. Wówczas oprawa o skuteczności świetlnej 130lm/W i bardzo dobrze dobranym układzie optycznym może w sposób prawidłowy, zgodny z normą oświetlić ulicę przy mniejszej mocy niż oprawa o wyższej skuteczności świetlnej i nieodpowiednim układzie optycznym rozpraszającym światło w złych kierunkach. Dlatego wygórowana wartość skuteczności świetlnej opraw na poziomie 150lm/W jest bezzasadna i nie do spełnienia przez najlepszych producentów opraw. Ponadto powszechnym i ugruntowanym jest stanowisko, że wymagania Zamawiającego muszą być obiektywne tj. uzasadnione faktycznymi potrzebami lub wynikać z obowiązujących przepisów prawa których spełnienie jest bezwzględnie wymagane, nie zaś jedynie subiektywne wynikające jedynie z woli Zamawiającego tj. nieuzasadnionych prawnie  okoliczności,  pozwalających jedynie na ograniczenie konkurencyjności. Opis wymagań dotyczących przedmiotu zamówienia ma pozwalać na dokonanie zakupu zgodnego z obiektywnymi potrzebami zamawiającego, gwarantować uczciwą konkurencję pomiędzy dostawcami. Postawienie tak jak w przedmiotowym postępowaniu zbyt wysokich wymagań jako w sposób nieuzasadniony mogące negatywnie wpływać na poziom konkurencji w postępowaniu stanowi naruszenie tej że zasady.

W związku z powyższym, w celu uniknięcia łamania zasady konkurencyjności wnosimy o zmianę powyższego zapisu  na „skuteczność świetlna oprawy min. 140lm/W”.

Odpowiedź na pytanie 25: Zamawiający nie dopuszcza opraw o skuteczności min. 140 lm / W w zakresie Opisu Przedmiotu Zamówienia część nr 1. Większość producentów opraw posiada w swojej ofercie oprawy o skuteczności świetlnej min. 150 lm/W.

Pytanie 26: Wnosimy o przedstawienie pełnych danych referencyjnych dla wszystkich sytuacji drogowych, załącznik nr 1a, zwiera 1 pozycję, co uniemożliwia weryfikację i dobór właściwych opraw oświetleniowych. Prosimy o wskazanie bilansu całkowitego jaki Wykonawca musi spełnić zarówno min. jak i max. mocy zainstalowanej.

Odpowiedź na pytanie 26: Zamawiający wymagana dostarczenia tylko jednego typu oprawy spełniającej określone w SWZ wymagania. W trakcie realizacji zadania musi być wykorzystany tylko jeden typ opraw (o jednej mocy) przedstawiony w ofercie. Zamawiający nie określa bilansu całkowitego jaki Wykonawca musi spełnić zarówno min. jak i max. mocy zainstalowanej. 

 

(-) Stanisław Strąk

Burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica

Informacje

Dokumenty

Rejestr zmian

2022-03-31 14:23

Dodanie załącznika/ załączników - Marta Pejska

2022-03-30 14:06

Dodanie artykułu - Marta Pejska

2022-03-30 14:06

Dodanie załącznika/ załączników - Marta Pejska

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Oficjalna strona www
Transmisja Obrad Rady Gminy
Baza Aktów Własnych
Baza Aktów Własnych

Urząd Miasta i Gminy Pierzchnica
ul. Urzędnicza 6
26-015 Pierzchnica

tel. (041) 353-80-46
tel. (041) 370-56-00
fax:(041) 353-81-07

 

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.